top of page
  • Obrázek autoraDenisa

Sírovec milovaný žlutooranžový


Milí, jako obvykle touhle dobou tu roste spousta sírovců. A já jsem z nich, jako obvykle touhle dobou, poprděná, a tak nevím, zda se mi o nich podaří básnit nadšeně a přitom srozumitelně.


Sírovec žlutooranžový je fantastická jedlá a medicinální houba, kterou najdete hlavně na starých třešních. Chutí je podobná kuřecímu masu, proto se jí také anglicky přezdívá "chicken of the woods" (lesní kuře). Krom četných kulinárních kvalit má zajímavé výživové a léčivé vlastnosti, a tak rozhodně stojí za to se na tyhle žlutooranžové choroše vypravit!


Sírovec je účinný proti rakovině, virům, plísním, bakteriím a houbám. Dokáže regulovat a podporovat imunitu i regeneraci jater. Působní jako antioxidant, dále proti zánětům, žaludečním vředům.


Jak sírovec vypadá a kde roste


Sírovec je nápadná letní dřevokazná houba, která rychle roste a dorůstá až 10 kg. Popravdě, vypadá dost neobvykle, spíše jako chorošový ufon. Oranžový, žlutooranžový a sírově žlutý. (Právě od té výrazné žluti získal své jméno s měkkým "i", sírovec od slova síra, ne jako sýr.)


V lese na sírovec téměř nenarazíte. Vybírá si totiž místa ovlivněná lidskou rukou, hlavně staré sady, ovocná stromořadí, parky zahrady nebo hráze rybníků. Najdete ho na živých, poraněných nebo mrtvých kmenech, velmi silných větvích a pařezech listnatých stromů. Nejradši má třešně, slivoně, vrby, duby a akáty.


Na Kokořínsku roste podél cest spousta starých třešní, a tak sírovce hledáme často z auta, s divoženkami cestou do školy.


Sírovec v kuchyni


Nechutnější jsou mladé plodnice, ty se dají upravit na mnoho lahodných způsobů. Vařit, marinovat, sušit, péct, fritovat, udit, zavařovat i kvasit (a taky nenápadně podstrkovat do jídla).


Na první seznámení ho doporučuju:
  • orestovat s cibulkou a kořením, třeba paprikou a římským kmínem nebo kari kořením,

  • výtečný je se zelenou zeleninou (mladé zelí, pórek, brokolice, špenát nebo jeho divoké variace), česnekem nebo sójovou omáčkou, případně sezamem nebo buráky,

  • výborný je jako řízky,

  • sluší mu to dušenému v omáčce ala guláš či kořeněné curry.


Sírovec jsem začala sbírat ve vegetariánském období. Chutí a strukturou připomíná kuřecí maso tak neuvěřitelně, že to moje hlava a chuťové buňky vůbec nedokázaly pochopit!Společné sírovcové zkoumání


Jelikož vím, že vás dřevokazné houby, obzvláště ty jedlé, převelice zajímají a opakovaně se na ně ptáte, vytvořila jsem pro vás nový sběračský online kurz, ve kterém se s báječným sírovcem seznámíte dopodrobna a ze všech úhlů. Čeká vás mj. hledání, poznávání, sběr i zpracování, osvědčené recepty a způsoby konzervace, spousta fotek a videí k tomu.Věřím, že vás poznávání a lov sírovců bude bavit, obohatí vaší sběračskou a chuťovou paletu a přinese spoustu krásných houbových zážitků!


Mnoho sírovcových úlovků vám přeje

Denisa, Divoženka v kuchyniComments


Commenting has been turned off.
bottom of page