top of page
 • Obrázek autoraDenisa

Zimním houbařením proti trudomyslnostiZima nepatří k mým oblíbeným obdobím. Ačkoliv dobře chápu a respektuju její roli v přírodním koloběhu, je někdy těžké tu tmu a chlad vydržet. Krom velkého zpomalení mi proti zimní trudomyslnosti překvapivě pomohly dřevokazné houby. A právě o nich dnešní povídání bude.


Dříve jsem si myslela, že sezóna začíná na jaře a na podzim končí. Jenže pak jsem zjistila, že u nás rostou léčivé dřevokazné houby! Začalo to slavnou čagou (ta černá na koláži níže), kterou jsem tady na Kokořínsku našla hned na první léčivo-houbové výpravě a o které jsem se domnívala, že se vyskytuje jen na Sibiři.


Postupně se přidávaly houby další, jmen slavných i neznámých. Outkovka, březovník, lesklokorka reishi, troudnatec... Ke konci toho roku pak přišla divoká hlíva, královna chuti (kuk ob 2 fota níže), kterou jsem znala jen z vaniček v supermarketu. Byla jsem nadobro lapená! S dřevokaznými houbami se mi otevřel nový a nesmírně rozsáhlý svět. A taky jsem pochopila, že pro zapálené sběrače sezóna nikdy nekončí, protože tyhle houby nejvíce rostou nebou jsou vidět v zimě.Dříve jsem si myslela, že sezóna začíná na jaře a na podzim končí. Jenže pak jsem objevila léčivé dřevokazné houby a pochopila, že sezóna prostě nikdy nekončí!

"Choroše" v mnohém změnily a obohatily můj pohled na svět. Hlavně jsem na vlastní kůži pocítila, jak blahodárný vliv zimní houbaření na lehčí prožívání zimy má. Jelikož věřím, že udělá dobře i vám, pokusila jsem se sepsat proč.Proč v zimě chodit do lesa (na houby)

 • Jako první chci vyzdvihnout, že trávíte více času venku. O hodně více než běžně. Více denního světla v temném období a více čerstvého vzduchu. Víc tepla, radosti i energie.

 • Přinese vám to spousta přirozeného pohybu, kterého se nám jinak nedostává. Krásné dřepění, klečení, prolézání křovím, ohýbání, natahování, lezení po popadaných stromech...

 • Můžete být víc v tichu a s lesními zvuky. Odpojení od internetů, napojení na sebe.

 • Získáte nový pohled na místa, kde běžně chodíte, nebo se jim jinak vyhýbáte. "Zapne" se vám jiný druh pozornosti než při výletech, procházkách nebo běžném houbaření.

 • Povede vás to k větší vnímavosti krásy harmonicky chaotických scenérií a detailů.

 • Samozřejmě je to i trénink sběračských "jedlých očí". Taky se naučíte rozpoznávat listnaté stromy i bez listí.

 • Když se umíte dívat, získáte obdiv k neuvěřitelné zimní pestrosti a hojnosti. A překvapivě i barevnosti.

 • Na vlastní kůži procítíte přírodní cykly a naučíte se pozorovat pomalé změny známé krajiny.

 • (Ne)dobrovolně pochopíte, že žádné počasí není "špatné". Že z tepla domova to venku vždycky vypadá hůř, než tam ve skutečnosti je. Ta radost po návratu, když je venku fakt "hnusně", a vy pomalu rozmrzáte a obrazně či doslova zalezete za kamna!

Počasí, které se nelíbí lidem, dělá naopak dobře zimním houbám.


Jedlé i nejedlé poklady s léčivými účinky


Uznávám, že jsem se nechala trochu unést. Tak teď zpátky na zem!


Samozřejmě to taky znamená, že si rozšíříte sběračský repertoár a ze zimních toulek si krom dobré nálady nosíte nové jedlé i nejedlé poklady s léčivými účinky. Tady je vybraně a zjednodušeně máte: posilují imunitu, jsou adaptogenní, tzn. že podporují schopnosti organizmu vyrovnávat se se změnami, mají účinky antioxidační, proti virům, bakteriím, rakovině. Je jich mnohem více a jsou na to studie! Ale psát se o tom moc nesmí...


Jsem toho houbového světa vždycky v tomhle období roku úplně plná, a tak bych mohla psát ještě dlouho. Moc bych vám přála zažívat ty krásné houbové změny na vlastní kůži!Pozvání na léčivě-houbové zkoumání, naživo i online


Jestli jsem vás nalákala a chcete do světa těch, tak ošklivě se jmenujících, "dřevokazných" hub nakouknout:

 • zvu vás k nám na Kokořínsko na oblíbené Léčivě-houbové procházky.

 • můžete se zdarma přidat do minikurzu "Léčivé houby, které najdete v zimě za domem". Jeho první běh měl velký úspěch, a tak v únoru 2024 spustím další.


PS: Pokud houby rádi nemáte, v lesním brouzdání si nebraňte. Navíc jsou nejedlé léčivé houby vhodné i pro nehoubaře.


Choďte do lesa a mějte se krásně!

Denisa, Divoženka v kuchyniComments


bottom of page