Zima nepatří k mým oblíbeným obdobím. Ačkoliv dobře chápu a respektuju její roli v přírodním koloběhu, je někdy těžké tu tmu a chlad vydržet. Krom velkého zpomalení mi proti zimní trudomyslnosti překvapivě pomohly dřevokazné houby. A právě o nich dnešní povídání bude.
Dříve jsem si myslela, že sezóna začíná na jaře a na podzim končí. Jenže pak jsem zjistila, že u nás rostou léčivé dřevokazné houby! Začalo to slavnou čagou (ta černá na koláži níže), kterou jsem tady na Kokořínsku našla hned na první léčivo-houbové výpravě a o které jsem se domnívala, že se vyskytuje jen na Sibiři.
Postupně se přidávaly houby další, jmen slavných i neznámých. Outkovka, březovník, lesklokorka reishi, troudnatec... Ke konci toho roku pak přišla divoká hlíva, královna chuti (kuk ob 2 fota níže), kterou jsem znala jen z vaniček v supermarketu. Byla jsem nadobro lapená! S dřevokaznými houbami se mi otevřel nový a nesmírně rozsáhlý svět. A taky jsem pochopila, že pro zapálené sběrače sezóna nikdy nekončí, protože tyhle houby nejvíce rostou nebou jsou vidět v zimě.
Dříve jsem si myslela, že sezóna začíná na jaře a na podzim končí. Jenže pak jsem objevila léčivé dřevokazné houby a pochopila, že sezóna prostě nikdy nekončí!
"Choroše" v mnohém změnily a obohatily můj pohled na svět. Hlavně jsem na vlastní kůži pocítila, jak blahodárný vliv zimní houbaření na lehčí prožívání zimy má. Jelikož věřím, že udělá dobře i vám, pokusila jsem se sepsat proč.
Proč v zimě chodit do lesa (na houby)
Jako první chci vyzdvihnout, že trávíte více času venku. O hodně více než běžně. Více denního světla v temném období a více čerstvého vzduchu. Víc tepla, radosti i energie.
Přinese vám to spousta přirozeného pohybu, kterého se nám jinak nedostává. Krásné dřepění, klečení, prolézání křovím, ohýbání, natahování, lezení po popadaných stromech...
Můžete být víc v tichu a s lesními zvuky. Odpojení od internetů, napojení na sebe.
Získáte nový pohled na místa, kde běžně chodíte, nebo se jim jinak vyhýbáte. "Zapne" se vám jiný druh pozornosti než při výletech, procházkách nebo běžném houbaření.
Povede vás to k větší vnímavosti krásy harmonicky chaotických scenérií a detailů.
Samozřejmě je to i trénink sběračských "jedlých očí". Taky se naučíte rozpoznávat listnaté stromy i bez listí.
Když se umíte dívat, získáte obdiv k neuvěřitelné zimní pestrosti a hojnosti. A překvapivě i barevnosti.
Na vlastní kůži procítíte přírodní cykly a naučíte se pozorovat pomalé změny známé krajiny.
(Ne)dobrovolně pochopíte, že žádné počasí není "špatné". Že z tepla domova to venku vždycky vypadá hůř, než tam ve skutečnosti je. Ta radost po návratu, když je venku fakt "hnusně", a vy pomalu rozmrzáte a obrazně či doslova zalezete za kamna!
Počasí, které se nelíbí lidem, dělá naopak dobře zimním houbám.
Jedlé i nejedlé poklady s léčivými účinky
Uznávám, že jsem se nechala trochu unést. Tak teď zpátky na zem!
Samozřejmě to taky znamená, že si rozšíříte sběračský repertoár a ze zimních toulek si krom dobré nálady nosíte nové jedlé i nejedlé poklady s léčivými účinky. Tady je vybraně a zjednodušeně máte: posilují imunitu, jsou adaptogenní, tzn. že podporují schopnosti organizmu vyrovnávat se se změnami, mají účinky antioxidační, proti virům, bakteriím, rakovině. Je jich mnohem více a jsou na to studie! Ale psát se o tom moc nesmí...
Jsem toho houbového světa vždycky v tomhle období roku úplně plná, a tak bych mohla psát ještě dlouho. Moc bych vám přála zažívat ty krásné houbové změny na vlastní kůži!
Pozvání na léčivě-houbové zkoumání, naživo i online
Jestli jsem vás nalákala a chcete do světa těch, tak ošklivě se jmenujících, "dřevokazných" hub nakouknout:
zvu vás k nám na Kokořínsko na oblíbené Léčivě-houbové procházky.
můžete se zdarma přidat do minikurzu "Léčivé houby, které najdete v zimě za domem". Jeho předchozí běhy měly velký úspěch, a tak v lednu nebo únoru 2025 spustím další. Registrovat do něj se můžete už teď.
PS: Pokud houby rádi nemáte, v lesním brouzdání si nebraňte. Navíc jsou nejedlé léčivé houby vhodné i pro nehoubaře.
Choďte do lesa a mějte se krásně!
Denisa, Divoženka v kuchyni
コメント