top of page
  • Obrázek autoraDenisa

Pomoc při určování houbových úlovkůPoslední dva roky se děje taková věc... Když napíšu na sítích o dřevokazných houbách, zahrnete mě spoustou fotek úlovků, dotazů na určování vašich "chorošů", anebo mě označujete u často nesprávně (a tedy pro mě děsivě) určených hub.


Ráda bych vám s určováním pomohla, ale není to v mých silách, houby se kolikrát z fotek nedají poznat a taky nejsem mykoložka. Abyste nepřišli zkrátka a dostalo se vám vytouženého a potřebného určení, sepsala jsem, co a kdo vám s rozpoznáváním vašich úlovků může pomoci.Atlasy hub


Nezapomínejte na staré dobré atlasy hub! Vybírejte si raději ty novější (houbové poznatky se rychle mění), ilustrované (na obrázcích jsou zachyceny všechny typické znaky) nebo se spoustou kvalitních fotografií hub (v různých podobách a stádiích růstu).


V atlasech najdete všemožné užitečné (ale někdy až příliš odborné) informace o typických lokalitách, velikosti, barvě, tvaru a jiných určovacích znacích, jedlosti nebo období růstu. Je to taky skvělá volba pro běžný svět bez internetů a trénink "jedlých očí".Aplikace na určování rostlin a hub


Existují aplikace, které vám druhy (ne)určí rovnou, a jiné, které jsou propojené online s živými lidmi, kteří později poznají a poradí. Každopádně určitě nejsou 100% spolehlivé.


Aplikacím se zatím vyhýbám a raději trénuju oči a listuju atlasy. Pokud s nimi zkušenosti máte a chcete se o ně podělit s ostatními, napište mi. Ráda tenhle odstavec později doplním.

Sbírejte a užívejte jen houby, které bezpečně poznáte. Informace o nich si vždy raději ověřujte z několika spolehlivých zdrojů.Mykologové


Mykologové jsou ti správné houboví odborníci! Ti profesionální vystudovaní i celoživotně nadšeně amatérští jsou sdruženi v České mykologické společnosti. Na jejích webových stránkách si můžete vyhledat konkrétní houby (pokud tedy máte aspoň trochu tucha) nebo se podívat na přehled akcí a přednášek. Doporučuju rovněž nový Youtube kanál, kam dávají záznamy živých přednášek, výborný informační zdroj!


Co se určování konkrétních druhů týče, můžete se na mykology obrátit:

Online určovací skupiny na Facebooku


Další skvělou možností jsou určovací skupiny na Facebooku. Jak na samotné určování, tak trénink toho, co dokážete sami podle fotek poznat. Navíc se naučíte za tímto účelem houby dobře vyfotit!


Houbové skupiny u nás najdete tři a mají různou spolehlivost a odbornost odpovědí. Doporučit vám můžu pouze Mykologická poradna - Mycological counseling, vedenou mykology odborníky, můžete je tam i konkrétně označit.

Pamatujte, že ne všechny druhy se ale dají rozlišit pouhým okem! Na některé určování je třeba mykolog a mikroskop, a kolikrát ani to nestačí.


Zkušení amatérští houboznalci


Nebojte se zeptat ve vašem okolí. Možná budete překvapeni, kolik kamarádů, vzdálenějších rodinných příslušníků nebo sousedů před vámi svou houbařskou vášeň tají nebo je téma zajímá. Můžete si takhle na své houbové lovy nebo poznávání najít skvělého parťáka (chorošovou parťačku), který/á si bude všímat jiných typických znaků a naučí se třeba jiné druhy než vy. Navíc sdílená radost z lovů je ta nejlepší!


Poznali jste známé dřevokazné krásky na fotkách?

Od shora dolů: troudnatec kopytovitý; další stejné troudnatce a pevník; hlíva ústřičná; penízovka sametonohá; sírovec žlutooranžový; další hlíva a poslední je Jidášovo ucho.


Houbám zdar! Denisa, Divoženka v kuchyni

 
  • Pokud se chcete do houbování pustit naživo se mnou, registrujte se na odkazu níže (uprostřed stránky) a já vám dám vědět, až budu pořádat houbovou procházku.

  • Jestli vás zajímá spíše pravidelná inspiraci ze soudku sběru jedlých rostlin, hub, ovoce a jejich zpracování, přihlaste se k odběru divoženkovského mailingu.

.


コメント


bottom of page