• Denisa

Rajčatová manufaktura


Rajčata. Nejoblíbenější zelenina naší rodiny, na kterou se vždycky tak těšíme. V různých velikostech, barvách a tvarech taky hlavní plodina, které se už leta letoucí snažím vypěstovat na zahrádce dostatek. Letos jsem měla sedmdesát keříků a stále to nebylo dost. Konečně jsem přišla na to, že zvyšováním počtu sazenic rajčat to nevyřeším.

Rajčata mě v posledních letech trochu trápila. Byla to jediná zelenina, kterou jsem pravidelně nakupovala jako polotovar. Rajčatovou passatu ve sklenicích, krájená rajčata a občas rajský protlak v plechovkách. Postupně mi začaly vadit obaly i průmyslové zpracování. Závislost na povětšinou italské produkci často pochybné kvality.

Náš způsob nakupování se stále vyvíjí. Rok od roku, krůček po krůčku. Letos jsem si řekla, že zpracovaná rajčata už kupovat nechci a zkusím sehnat kvalitní rajčata vypěstovaná u nás.

Rajčata a spol. ze společného nákupu

S dalšími členy modřanské KPZ (komunitou podporované zemědělství) jsme společně nakoupili sezónní zeleninu ke zpracování. A nebyl to nákup ledajaký: přes 500 kg nádherné zralé biozeleniny z podhůří Orlických pro dvacet rodin. Cibule, cukety zelené i žluté, česnek, dýně hokkaido, mrkev, lilky, tři druhy papriky, patizony a 270 kg rajčat.

Rajčata se zařadila k mnoha dalším surovinám, které nakupujeme společně. Radostné spojení místních darů přírody a společného nakupování. Pro naši rodinu jsme převážně na zavařování brali skoro 60 kg zeleniny, z toho 30 kg rajčat. Rajčata byla sladká, zralá a ve skvělém stavu jako z vlastní zahrady. Z toho obrovského množství bylo špatných jen neuvěřitelných osm kousků.

Výhody společně nakoupených rajčat

Všechny výhody společného nakupování jsem podrobně popsala tady. U společného nákupu rajčat a spol. je vidím konkrétně takto:

  • Kvalitní potraviny - Koupili jsme zeleninu skvělé kvality. Zralou, ve výborné kondici a z ekologického zemědělství.

  • Minimum obalů - Hromadným nákupem přímo od pěstitele jsme ušetřili velké množství obalů. Případně další obaly za zpracovanou zeleninu. Zelenina byla v papírových bednách, navíc druhotně použitých.

  • Výborná cena - Díky společné objednávce jsme měli zeleninu v bio kvalitě za cenu srovnatelnou či nižší než je běžně dostupná konvenční zelenina. Ušetřili jsme také tím, že jsme kupovali čerstvou zeleninu místo zpracované. Navíc tu nebyly impulzivní nákupy věcí, které by nás (či naše děti) lákaly při nákupu v supermarketu.

  • Dostupnost - Dostali jsme se k takovému množství zeleniny a v takové kvalitě, které běžně koupit nemůžeme.

  • Podpora místních zemědělců - Svým nákupem jsme podpořili konkrétního českého zemědělce a jeho živobytí. Zelenina nešla přes velkoobchody a prostředníky.

  • Ušetřený čas (a vlastně i nervy) - Ušetřili jsme spoustu času, který bychom jinak strávili nákupem čerstvé zeleniny a polotovarů v supermarketu. Žádné fronty v supermarketech, nepříjemné prodavačky a jiní nakupující.

  • Budování komunity - Při domlouvání nákupu komunikujeme s konkrétními lidmi, v KPZ i se zemědělcem. Můžeme se častěji setkávat se svými kamarády, poznávat nové a také budovat komunitu podobně naladěným lidí.

Zralá rajčata v bio kvalitě přímo od pěstitele. Za skvělou cenu a bez zbytečných obalů. Podpora českého zemědělce a budování komunity spřízněných lidí. Spousta ušetřeného času a peněz.

Rajčatová manufaktura

Přiznám se, že zpracovat naráz přes 40 kg zeleniny byla pěkná fuška. Tři dny pilné práce, povětšinou sama. Na chvíli se mi teda povedlo zaměstnat čtyři děti: naše divoženky a dvě děti ze sousedství. Pro odlehčení jsem tomu říkala rajčatová manufaktura...

Rozhodně ta práce ale stála za to! Domácí vaření a zavařování považuju za super důležité a má podle mě spousta výhod, které by vydaly na další a delší článek. Tady bych ráda zdůraznila, že mohu ovlivnit, jaké suroviny a v jaké kvalitě používám a jaké věci (konzervanty, aditiva a cukry) zase nechci.

Když jsem tedy zavařovala rajčata a spol. z tohoto společného nákupu, věděla jsem, že zelenina pochází z ekologického zemědělství od konkrétního pěstitele, česnek a bylinky z naší zahrady, panenský olivový olej a bio mandle ze společných nákupů, a koření jsem nakoupila bez obalu.

Navíc jsem konzervovala zeleninu tak, jak to máme rádi a v takových skleničkách (velikostech), jakou potřebujeme. Převážně podle leta osvědčených receptů. Máme tak na zimu ve skleničkách zásoby (z) léta. Dobroty, které se v obchodech ani koupit nedají.

Inspirace z rajčatové manufaktury

Jestli jsem vás pro společný nákup a domácí zavařování rajčat nadchla, možná se vám bude hodit inspirace z naší rajčatové manufaktury. Krom níže uvedených úprav ještě doporučuju rajčata sušit či případně kvasit.

Rajčatová máslová omáčka
Rajčatovo-papriková omáčka
Dva druhy pečené zeleniny s rajčaty a bylinkami
Rajčatovo-dýňové curry/polévka s červenou čočkou
Pomalu pečená rajčata v olivovém oleji s česnekem a tymiánem
Pomazánka z pečených žlutých cuket, lilků a rajčat s probuzenými mandlemi a spoustou bylinek
Krájená rajčata zavařená se solí a bylinkami

Ty nejlepší rajčatové recepty pro máme v klubu Rok s divoženkami v kuchyni. Abyste nepřišli zkrátka, mám tu ochutnávku: pomalu pečená rajčata v olivovém oleji s česnekem a tymiánem. Rajčata pokrájená na 1/4 či 1/8 dáme na plech s nesmyslným množstvím olivového oleje, česnekem na plátky, solí a bylinkami. Za občasného míchání pečeme na střední teplotu do změknutí a propojení chutí, min. 45 minut. Jsou vážně úžasná...

PS: A kdybyste se ptali, tak rajčata jsem neloupala, za to jsem u všech vykrajovala tuhou část pod stopkou.

PPS: Pokud byste chtěli denní dávku inspirace plnou opravdového jídla, darů přírody i společného nakupování, můžete sledovat Divoženku v kuchyni na Facebooku nebo Instagramu.

#zpracováníovoce #zásoby #doskleničky #komunitnínákup #společnýnákup #komunitnínakupování #nazimu #nakupujemespolečně #darypřírody