top of page
 • Denisa

Kukuřičné lívance s divokými bylinami


Minule jsem se dlouze rozepsala o své cestě k bylinkám a používání divokým bylin v kuchyni. Tentokráte to bude z jiného těsta: první recept na blogu. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, které osvědčené jídlo naší rodiny vám svěřím jako první. Vyhrály víkendové "kuku lívance", jak jim doma říkáme.

Ty lívance jsou prostě skvělé! Mají krásnou barvu. Jsou bezlepkové. Suroviny necestovaly z daleka. Super rychle osmahnuté. Nelepí se. Výborně chutnají. Jsou výtečné čerstvé i studené. A dá se do nich nenápadně zakomponovat spousta zdravých ingrediencí a divokého býlí, aniž by utrpěla chuť.

Vlastně splňují a spojují vše, co je pro mě při vaření důležité: výtečnou chuť, zdravé a opravdové jídlo, suroviny ze společného nákupu a trochu toho experimentování s divokými bylinami.

 
Lívance jsou přirozeně jemně sladké, i když do těsta sladidlo nepřidávám. Další sladkou chuť dodávám až na hotové lívance.
 

Pokud nejste na minimální slazení zvyklí, můžete si těsto přisladit. Hotové lívance jsou jemné a spíše suché. A tak se k nim hodí výrazné chutě a kombinace sladké a kyselé. Obvykle podáváme s domácím jablečno-hruškovým pyré, bílým jogurtem s živými kulturami a čerstvým sezónním ovocem. V zimě třeba s opečenými ajurvédskými jablky či plátky banánu.

Jedinou nevýhodou je, že těsto potřebuje odpočinek přes noc, jinak nedrží dokopy. (Vyzkoušeno.) Naučila jsem se to brát jako výhodu: díky před-přípravě večer (v klidu po uspání divoženek) jsou ráno hotové raz dva!

Kukuřičné lívance s divokými bylinami

Porce: pro 4 člennou rodinu jako snídaně

Příprava: 10 minut (večer) + 20 minut (ráno) Čas na případný sběr bylin a květů není započítán.

Odpočinek: přes noc

Suroviny:

Večer před:

 • 110 gr kukuřičné hladké mouky

 • 120 gr kukuřičné krupice

 • 1 PL kukuřičného, bramborového či jiného škrobu

 • 1 ČL prášku do pečiva (bez fosfátů)

 • 1/2 ČL jedlé sody

 • špetka soli

 • 250 ml obilného mléka či vody

 • hrst ovesných vloček nebo zbytek ovesné kaše (volitelné)

Ráno přidat:

 • velkou hrst divokých bylin a jedlých květů (viz níže)

 • čerstvou kůru ze 2 bio citrónů (bez chemického ošetření) - Je pro chuť lívanců dost zásadní. Doporučuju nevynechat.

 • 2 šťastná vejce

 • 1 PL chuťově neutrálního oleje

Přídavky: trocha mletých lněných semínek, máku, kurkumy či jiných super zdravých ingrediencí

Postup:

Večer: Ve větší míse smícháme všechny suché suroviny s 250 ml vody či obilného mléka. Necháme odpočívat v chladu.

Ráno: Odpočaté těsto přesuneme na teplejší místo. Doporučuju ho před smažením nechat alespoň 15 minut při pokojové teplotě.

Nasbíráme, nakrájíme, natrháme či rozmixujeme pořádnou hrst divokých bylin či květů (viz níže). Přidáme do těsta společně s vejci a olejem a promícháme. V případě potřeby přidáme ještě trochu tekutiny.

Rozpálíme nepřilnavou pánev. Lívance smažíme bez použití dalšího tuku, ten v těstě stačí. Na jeden lívanec stačí jedna plná polévková lžíce těsta. Lívance otáčíme na druhou stranu, až se na povrchu začnou tvořit malé bublinky. Výsledná barva bývá zlatavá s malými zelenými tečkami, záleží však na množství zeleně z bylin.

Jaké (divoké) byliny a květy můžeme použít?

Do lívanců doporučuju dát pořádnou hrst divokých bylin, které vám rostou na zahradě či jste nasbírali na výletě. Ty je dobré rozmixovat, aby se se zbytkem těsta propojily. Výtečné jsou také jedlé květy - pampeliška, šeřík, akát, černý bez, sedmikrásky, fialky, růže, popenec, levandule, měsíček, červený jetel, brutnák, růže. Výborné jsou zralé bezinky.

 

Z divokých bylin se do lívanců hodí třeba kopřiva, bršlice a popenec. Z květů pak pampeliška, šeřík, černý bez, sedmikrásky či růže.

 

Chuťově se hodí také nadrobno nakrájené pěstované bylinky jako meduňka, máta či citrónová verbena. Pokud si chcete o mém použití divokých bylin přečíst více, podívejte se na tenhle článek.

Kde koupit kukuřičnou mouku?

Pokud tyto lívance budete dělat často (jako my) či jste si oblíbili kukuřičnou mouku, doporučuju ji začít nakupovat společně s kamarády. Mám osvědčenou mouku i jiné kukuřičné výrobky z mlýnu Mrzkovice.

Už několik let je spokojeně kupujeme v papírových pytlích u Mlýn Šmajstrla eshop, kde mají i pohankovou mouku apod. (Pro znalé uvádím, že se nejedná přímo o eshop pohankového mlýna Šmajstrla, ale jejich odběratele.)

Pokud chcete jen vyzkoušet a nemáte odvahu k většímu nákupu, doporučuju zajít si s vlastní sklenicí či pytlíkem do bezobalové prodejny. Mám vyzkoušeno, že oba druhy kukuřičné mouky mají v Praze v Bezobalu na Hradčanské.

bottom of page