• Denisa

Jak vypadá společný nákup semínek


Prvními surovinami našeho společného nakupování s kamarády se před šesti lety staly mouky a semínka. V tomto článku vám chci ukázat, jak takový společný nákup dýňových a lněných semínek pro několik rodin vypadá.

Naše komunitní nakupování začalo, když jsme se pustili do pravidelného pečení kváskového chleba. Najednou jsem pořád nakupovala chlebové suroviny a nedokázala se smířit s množstvím odpadu, pytlíků od mouky a semínek, které jsem najednou vyprodukovala. Více si můžete přečíst tady.

Semínek máme velkou spotřebu, a tak byly pro společné nakupování jasným favoritem. Dáváme je do kváskového chleba, sladkého pečení, kaší, lívanců, nepečených tyčinek a kuliček, pomazánek, pražíme s trochou soli na posypání jídla či uzobávání a taky často klíčíme.

Semínka zlatá lněná a dýňová, 20 kg

Nejvíce kupujeme semínka dýňová, slunečnicová a lněná. Jelikož se dýně a len dobře skladují a dlouho vydrží, kupujeme je jen jednou ročně. Už šest let pravidelně od stejného moravského dodavatele. S chutí a kvalitou jejich semínek jsem tak spokojená, že jiné dodavatele nehledám.

Tentokráte jsme společně objednali 20 kg semínek pro pět rodin. Jednotlivé malé objednávky byly v rozpětí od 1 do 4 kg. Každý si řekl podle své spotřeby i lásky k zásobám. Pro mě jsou zásoby důležité a semínka jíme hodně, brali jsme tedy nejvíc. Na fotkách si můžete prohlédnout naši zásobu na celý rok.

Když jsem čerstvá dýňová semínka poprvé ochutnala, byla jsem jejich skvělou chutí tak překvapená. Se semínky běžně z obchodu se nedala srovnat. A na výletech chutnala uplně všem.

Jelikož nakupujeme od stejného dodavatele opakovaně, vím, že semínka balí do plastových pytlíků po půl kilech či kilech. Původně mi to vyhovovalo. Od té doby, co se snažím redukovat plastové obaly, preferuji co největší balení (na rozdíl od spousty menších) a obaly papírové. Proto jsem si semínka přála zabalit dohromady po jednotlivých druzích do velkých papírových pytlů jako několik předešlých objednávek.

Objednávka dorazila v papírové krabici s trochou papírové vycpávky. Pytle se semínky zabíraly skoro celou krabici. Nejdříve jsme s mladší divoženkou navážily naši část do připravených nádob. Vybírání sklenic, nabírání, přesypávání, vážení i užírání vysypaných semínek ji moc bavilo.

Ostatním členům naší nákupní skupinky (rodině, kamarádům a známým) semínka navážím do přinesených nádob u nás při vyzvedávání (a popovídáme si u toho) nebo předem připravím do pytlíků, které máme z běžných či předchozích společných nákupů. Velké pytle se dají použít na ovoce, hračky, jako koš na prádlo apod. Minule si z nich divoženky udělaly "spacáky".

Jaké výhody vám společné nakupování nabízí?

Na příkladu těchto semínek vám ukážu, jaké výhody vám může komunitní nakupování nabídnout:

  • Získáte surovinu - semínka výborné kvality. Sami si vyberete podle své preference např. evropský či český původ, bio, raw, ruční či strojové loupání, nákup v bezobalové prodejně.

  • Budete mít doma zásoby, jaké potřebujete. Stává se vám, že chcete něco dobrého připravit a zjistíte, že vám ty správné suroviny došly? Mně se to stávalo často, měnila jsem zklamaná plány či rychle vybíhala do obchodu a draze nakupovala vytouženou surovinu.

  • Nakoupíte za dobrou cenu. Budete mít semínka za výrazně nižší cenu/kg než ve zdravé výživě i běžném obchodě. Ušetříte díky nákupu přímo a ve větších baleních. Případné poštovné či dopravné se rozpočítá. Navíc vám ubude nakupování na poslední chvíli a impulsivní nákupy.

  • Významně ušetříte čas strávený nakupováním. Možná vám to takhle z popisu připadá složité a časově náročné (z pohledu organizátorky), ale opak je pravdou. Když nakoupíte větší množství semínek najednou, odpadne vám spoustu přemýšlení nad týdenními nákupy, spoustu cest do obchodů, času tráveného ve frontách atd. A navíc, když už budete mít "svého" dodavatele, nákup přes eshop je už otázkou několik minut.

  • Můžete výrazně snížit množství vyprodukovaných (plastových) obalů. Půl kila dýňových semínek: 5 plastových sáčků po 100 gr X 1 papírový či plastový pytlík s 500 gr nebo dokonce 500 gr do vlastní nádoby? Jestli vás zajímá "zerowaste" a udržitelnost, komunitní nakupování je určitě pro vás. Nakupujete ve velkém, a tak je obalů výrazně méně. Často se dá domluvit nákup v papíru, záleží však na surovině. Velké pytle z nákupů (papírové i plastové) se navíc dají krásně použít na další nákupy.

  • Díky nákupu můžete podpořit konkrétní dodavatele. Můžete "dát hlas" například českým pěstitelům výrobcům, bezobalovým iniciativám apod. a ne "anonymním" obchodním kolosům, kde je vazba mezi výrobcem konkrétní potraviny a koncovým zákazníkem (námi) přetržená.

  • Díky domlouvání společných objednávek jste častěji v kontaktu se svými přáteli a známými. Můžete se s nimi také více vídat při předávání nákupů, spřádat plány na společné akce či si vyměňovat recepty. Máte příležitost tvořit svoji nejen nákupní komunitu.

  • Ubude vám spousta stresu a nervů, které nakupování v běžných prodejnách často přináší. Při domlouvání nákupů a hledání nových dodavatelů se obvykle setkáte s příjemnými a sympatickými lidmi, kteří vědí, co přesně prodávají. Můžete poznat zajímavé projekty, konkrétní příběhy surovin i lidí, kteří je pěstují či dovážejí jako např. tady u olivového oleje.

Pokud vás komunitní nakupování láká a nemáte odvahu se do něj rovnou sami pustit či hledáte "spolunakupující", můžete se přidat do uzavřené FB skupině Nakupujeme společně: skupina, kde také sdílím své osvědčené dodavatele, včetně dodavatele těchto lněných a dýňových semínek. Věřím, že se stane místem navazování kontaktů a budování nákupních skupinek, sdílení zkušeností i doporučování dodavatelů. Záleží jen na nás :)

Jestli se o komunitním nakupování chcete dozvědět více, můžete se na další články věnované tomuto tématu podívat tady nebo si stáhnout zdarma ebook Nakupujeme společně: Objevte 6 výhod komunitního nakupování.

#nakupujemespolečně #společnýnákup #komunitnínákup #méněplastu #semínka #komunitnínakupování #dýňovásemínka #lněnásemínka #chleba