• Denisa

Chci začít společně nakupovat a nemám s kým


Vadí vám malá plastová balení a spousta odpadu? Máte velkou spotřebu některých surovin? Chcete začít nakupovat velká balení, rádi byste se o ně s někým rozdělili, ale nemáte s kým?

Rodina kroutí hlavou, proč chcete mít takové zásoby, když jsou obchody na každém rohu a otevřené 7 dní v týdnu. Kolegové se na váš nápad společné objednávky příliš netváří. Většina kamarádů nevaří a když už ano, nechtějí nákupy potravin dopředu plánovat, nakupují potraviny impulzivně v nejbližším supermarketu a je jim jedno jaké jsou kvality.

Takové stesky poslední dobou slýchám často. Lidé mi říkají, že by sice rádi společně nakupovali, ale nemají s kým, nebo že se k někomu chtějí přidat.

Pamatuju si, jaké to tenkrát bylo, když jsem chtěla poprvé společně s kamarády nakoupit čerstvou mouku rovnou ze mlýna. Netušila jsem, kdo do toho nákupu s námi půjde, kde nakoupíme a do jakých nádob, komu se bude chtít jezdit pro mouku k nám přes půlku Prahy, zda se to povede...

Aby nákup a cesta do mlýna dávaly smysl, bylo třeba mouky nakoupit opravdu hodně. Napoprvé s nejistým výsledkem. Říkala jsem si, kdo všechno se k takovému nákupu přidá, když kolem nás nikdo tolik nepeče? Koho mám oslovit? Bude nás dost? Budou ostatní ochotni si pak své části nákupu včas vyzvednout a zaplatit? Co když se to nepovede? To bude řečí...

Otázek a obav bylo docela dost. Některé se objevují znovu doteď, nad většinou se dnes jen usměju. Po těch několika letech společného nakupování už mě netrápí.

Koho oslovit a skupina Nakupujeme společně

Níže najdete tipy, které lidi či skupiny s organizací či přidáním se ke společnému nákupu oslovit:

 • rodinné příslušníky

 • kamarády a známé

 • kolegy v práci

 • sousedy

 • sympatické rodiče ve škole, školce nebo mateřském centru

 • spoluúčastníky kurzů a cvičení, které pravidelně navštěvujete

 • sympatickou místní kavárnu

 • blízkou KPZetku

 • místní akční skupinu

 • skupiny LETS (místní výměnné systémy)

 • FB skupinu Nakupujeme společně: skupina

 • členy FB skupin zaměřených na kvalitní potraviny, zdravé stravování, specifické diety, udržitelnost, alternativní životní styl, redukci odpadu či "bezodpadový" životní styl apod.

Abych vám hledání lidí pro společné nákupy usnadnila, vytvořila jsem uzavřenou facebookovou skupinu Nakupujeme společně: skupina. Věřím, že se stane virtuálním místem potkávání podobně naladěných lidí, navazování kontaktů a vzniku nákupních skupinek. Můžeme tam také sdílet své zkušenosti a způsoby nákupu, doporučovat si dodavatele nebo osvědčené způsoby skladování nakoupených surovin.

Při hledání nových spolunakupujících záleží na tom, jak příslušné lidi oslovíte. Každý má jinou motivaci, a tak ho pro společný nákup získáte jinou z výhod společného nakupování. Můžete si je případně přečíst v ebooku Nakupujeme společně: Objevte 6 výhod komunitního nakupování.

Třeba babička, která chce mouku za dobrou cenu a chce ji mít dost na vánoční pečení, uslyší na něco jiného než kamarádka, která se snaží o minimalizaci vyprodukovaného odpadu. Tomuto tématu se chci věnovat blíže v dalším příspěvku.

Pro oslovení ostatních pro první nákup je vhodné si zvolit surovinu, kterou většina lidí používá hodně (není příliš zdravá a alternativní) např. mouku, sušené ovoce či rýži. Dává to větší pravděpodobnost úspěchu. Více se výběru surovin pro společné nakupování věnuju tady.

Nákupní skupinka

Budování nákupní skupinky, tedy skupiny lidí, se kterými společně nakupujete, je věc dlouhodobá a z mé zkušenosti velmi proměnlivá. Počet členů, frekvence nákupů, šíře nakupovaných surovin i dodavatelé se mění jako všechno v životě. Změny počtu a složení spolunakupujících jsou z toho nejvýraznější.

Lidé se stěhují, mají další děti či nové projekty a nestíhají, přestávají péct chleba a vypouští z jídelníčku všechny škroby. Vašemu největšímu "odběrateli" mouky objeví celiakii a s klasickou chlebovou moukou je tedy konec. Někdo začne kupovat výhradně BIO, přihlásí se do místní KPZ a společné nákupy řeší tam.... A takhle je to v pořádku.

Ať se vám dobře společně nakupuje.

#chleba #spolecnynakup #komunitnínákup #společnýnákup #nakupujemespolečně