• Denisa

Jaké suroviny vybrat pro první společný nákup


Často slýchám, že se lidem společného nakupování líbí a chtěli by ho vyzkoušet. Každý má trochu jinou motivaci. Někoho láká výrazné snížení obalů. Jiní mají rádi doma zásoby, chtějí některé suroviny nakupovat jen pár krát do roka a ušetřit čas. Hodně lidí slyší na nižší ceny. Většina se rozmýšlí, s jakou surovinou společné nakupování začít.

Naše rodina odstartovala společné nakupování moukou. Surovina i motivace byly jasné. Začali jsme péct domácí kváskový chleba a chlebové mouky se nám stále nedostávalo. Chtěla jsem kupovat čerstvou českou mouku ve velkých baleních. Celý příběh si můžete přečíst tady.

Jakou surovinu si vybrat?

Společně můžete nakupovat velkou spoustu věcí, trvanlivé i čerstvé suroviny na vaření a pečení, ingredience na výrobu domácí kosmetiky nebo třeba jen sdílet poštovné od konkrétního dodavatele.

Na začátek mi přijde důležité si zvolit konkrétní surovinu nebo skupinu surovin, na kterých si společné nakupování vyzkoušíte. Zjistíte, jak to celé funguje, co vám ne/vyhovuje, jak se společný nákup promítl do vašeho vaření, plánování a nákupů, nebo třeba uvidíte, jak se vám vyplatil.

Pro první společné nakupování si vyberte suroviny:

  • trvanlivé, které se snadno skladují.

  • které se u vás doma těší velké oblíbenosti. Má je ráda většina členů vaší rodiny. Často je jíte, s nimi vaříte či pečete. U nás doma jsou to třeba ořechy, slunečnicová a dýňová semínka, rozinky a další sušené ovoce.

  • které mají rádi i lidé, se kterými chcete společně nakupovat.

  • které potřebujete hodně a často. U nás mouka na pečení chleba, ovesné vločky, rýže, luštěniny.

  • zdravé, které v kamenných obchodech v běžných baleních vyjdou poměrně draho. Třeba quinoa, konopné semínko, kustovnice, moruše.

  • která se běžně prodávají v pro vás malých baleních. U nás luštěniny, obilniny, kmín, lněné semínko, mák.

  • které se špatně shánějí obecně nebo v kvalitě, jakou chcete. Pro mě třeba kukuřičná krupice, černé fazole, ječný slad nebo klikva (brusinky) slazená ovocnou šťávou.

  • při jejichž nákupu můžete ušetřit hodně obalů.

Ideální samozřejmě je, když se vám podaří skloubit více těchto věcí dohromady.

Náš první společný nákup byla mouka z malého mlýna, tedy trvanlivá surovina, kterou potřebujeme hodně a často, chtějí ji i naši kamarádi, co doma pečou chleba, běžně je pro nás v malých baleních, ušetříme hodně obalů a špatně se shání v kvalitě, jakou chci. A ještě našim nákupem podporujeme malého českého výrobce.

Pokud vás to nalákalo a chcete si o společném nakupování přečíst více a seznámit se s jeho výhodami, můžete si zdarma stáhnout ebook Nakupujeme společně: Objevte 6 výhod komunitního nakupování.

#mouka #méněplastu #luštěniny #komunitnínákup #společnýnákup #nakupujemespolečně #ořechy #suroviny